Využití expresivních terapií v pomáhajících profesích
Cílem kurzu je propojení arteterapie a dramaterapie, tedy výtvarných a divadelních přístupů. Účastníci tak prožijí výtvarné techniky, které budou dramatizovány. Smyslem programu je přiblížit účastníkům postupy práce s výtvarným materiálem propojené divadelními metodami tak, aby byly v souladu s požadavky cílové skupiny či jednotlivce, se kterými účastník pracuje. Zároveň aby respektovaly jejich mentální úroveň, schopnosti a dovednosti v rámci prostředí a organizace, kde aktivity probíhají. Cílem programu je zároveň navýšit kompetence vedoucích, lektorů, pedagogů divadelních a výtvarných aktivit, rozšířit možnosti využívání těchto expresivních technik ve skupinové práci, které přispějí k rozvoji dynamiky skupiny a osobnostního růstu jednotlivých účastníků.
Prostřednictvím sebezkušenostního způsobu práce, kdy jednotlivé techniky budou nejprve předváděny, zažívány a po té rozebírány z pohledu vedení, cílů, zisků a doplněné o teoretický základ, se dostane účastníkům ucelený formát – návod, jak využít získané zkušenosti v praxi.
Budou využívány materiály klasické (kresba, malba, modelování), tak alternativní (landart, masky, performans) a metody improvizace, spontánního jednání a práce s dynamikou skupiny. Skupinová zadání budou střídat úkoly pro jednotlivce tak, abychom představili celou škálu možností využívání výtvarného a divadelního zážitku použitelného v budoucí praxi.
Osnova programu:
- Úvod do problematiky. Psychofyzický naladění. Společná malba – Moje místo (3 fáze). Zaměřuje se na hranice, vymezování se přijímání odmítaní zásahů do vlastního prostoru.
- SixPar story. Příběh hrdinu, hledajícího zdroje řešení na vzniklé problémy. Účastníci sami domyslí příběh a ve skupince se celý příběh zrealizuje.
- Imaginace – přírodní živly. Pohybové a výtvarné ztvárnění zážitku z probouzené energie přírodního živlu, síly. Skupinový zážitek, podpora ve skupině. Sdílení imaginace.
- Improvizovaná pantomima. Ve dvojicích nebo skupinová práce. Vytváření spontánního příběhu.
- Úvod do práce se sochařskou hlínou. Technika – První dotek. Expresivní skupinová tvorba spojená s hudbou.
- Happening. Umění v akci a v interakci s publikem.
- Závěrečný reflexivní rituál. Technika – Černá tuž.
Závěr.
Termín kurzu: 22. 9. — 23. 9. 2022
Čas začátku: 09:00
Cena kurzu: 3490 Kč
Délka kurzu: 16 hodin
Kapacita: 16 míst
Volných míst: 7
Místo konání: Institut expertních služeb, Hilleho 5, 60200 Brno - Podaná kavárna
Akreditace MPSV: A2020/0806-SP/PC/PP/VP
Lektoři: Mgr. Jan Veselý, PhD. , Mgr. Libor Graclík ,
Cílové skupiny: Akreditace MPSV: sociální pracovníci v oblasti: sociální prevence, sociální péče a sociálního poradenství; pracovníci v sociálních službách v oblasti: sociální prevence, sociální péče a sociálního poradenství (včetně neformálních pečovatelů); pracovníci v manažerské a řídící funkci Akreditace MŠMT: speciální pedagogové a psychologové
Kurz již proběhl