Nízkoprahový klub ožil rapovým soubojem

Klub Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež v Olomouci (NZDM) hostil v úterý 12. 12. 2017 už 6. ročník soutěže v rapování KudyKam battle. Soutěž je určena mladým lidem, kteří navštěvují klub Společnosti Podané ruce a na souboj v rapování se připravují v nahrávacím studiu klubu pod vedením zkušených mentorů. O vítězích letošního ročníku rozhodovala čtyřčlenná porota.

KudyKam battle je pro mladé talenty jednou z možností, jak prezentovat své získané dovednosti. Minulé ročníky soutěže měly velký úspěch, toho loňského se zúčastnily bezmála tři desítky vystupujících. „Battle je už pošesté vyvrcholením celoroční práce našeho týmu, který se mladým lidem věnuje,“ řekl Dušan Gajdošík, vedoucí klubu NZDM. Do poroty KudyKam battlu přijali pozvání osobnosti hip hopové scény, kteří v klubu mentorují mladší kolegy. V porotě zasednou Douny, Tulda, Loga a DJ Fuga.

Tulda a Douny – dva rapeři pomáhají mladým lidem v klubu, na battlu budou v porotě

Adam Doleček alias Douny texty psal už na základní škole, aktivně se hudbě věnuje zejména posledních 10 let. Často hraje v klubech, vydal 2 vlastní CD, zúčastnil se festivalu vedle hvězd této scény. Douny pochází z harmonického rodinného prostředí, nenaplňuje tedy stereotyp pohnutého životního příběhu. Rap ho baví, píše o věcech, které zažívá sám, nebo o lidech ze svého okolí. „Členství v porotě KudyKam battlu je pro mě premiéra a velmi se na ni těším. Libí se mi, že můžeme mladým předat, co umíme,“ říká Adam Doleček alias Douny.

Martin Tulián alias Tulda, interpret a také organizátor známé freestyle soutěže Král Moravy, má romské předky, setkává se proto často s předsudky. Jeho rodinné zázemí bylo komplikované, náměty pro svou tvorbu čerpá i ze svého života a hudbou ventiluje své pocity. V klubu NZDM v Olomouci Společnosti Podané ruce oba pomáhají při tvorbě mladým návštěvníkům. „Motivujeme je, aby nechodili jen bezcílně po venku, kouřili, fetovali. Ať se raději baví mezi sebou něčím, co má smysl. Společnost Podané ruce pomáhá mladým lidem, kteří to mají v životě složitější, rozvíjet se a jít správným směrem. Vyplňují jejich volný čas, hrají s nimi hokej, chodí na bazén, v létě opékají buřty, pořádají semináře a workshopy. Dětem dávají jasný vzkaz: Máš problémy? Přijď, pokecej si,“ dodal člen poroty Martin Tulián.

Klub zřídil nahrávací studio. Mladí zde mohou ventilovat své pocity a učit se novým dovednostem

Nízkoprahové kluby a Terénní programy pro děti a mládež poskytují zázemí, podporu a odbornou pomoc dospívajícím v obtížných životních situacích. V klubu bylo letos vybudováno nahrávací studio. Návštěvníci v něm můžou za asistence odborného pracovníka tvořit vlastní nahrávky, naučit se obsluze softwaru a práci s technikou. „Hudební aktivity, které jsou u návštěvníků klubu oblíbené, mají přesah z volnočasových aktivit do oblasti sociálního učení a získávání praktických dovedností a kompetencí pro profesní uplatnění v dospělém životě. Tím se stávají důležitým nástrojem sociální práce s mládeží ohroženou sociálně nežádoucími jevy,“ zdůraznil Dušan Gajdošík. Cílem aktivit je posilovat vytrvalost, trpělivost a schopnost učit se prostřednictvím systematické dlouhodobé práce podnícené vlastním zájmem, ne předepsaným učivem. „Záměrem je také kultivovat u mladých lidí schopnost vyjadřovat emoce estetickým a společensky přijatelnějším způsobem,“ doplnil Gajdošík.